100 km w 100 lat Odzyskania Niepodległości przez Polskę!

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym.

Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami:

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)”

W ramach upamiętnienia tych szczególnych wydarzeń w dniach 11 – 12 czerwca 2018 r. młodzież szkoły Podstawowej nr 5 w Zakopanem z oddziałami gimnazjalnymi w ramach uczczenia odzyskania przez Polskę Niepodległości wzięła udział w pielgrzymce rowerowej.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem wyprawy był ks. Krystian Piwowarczyk, a w czasie wyprawy dzielnie z uczniami jechali: Pani Urszula Cachro i wicedyrektor Mirosław Spera. Cała grupa licząca 17 osób (wraz z serwisantami) przejechali malowniczą trasę ok. 100 km przez Kościelisko, Czarny Dunajec, Jabłonkę, Zubrzyce Dolną i Górną, Zawoję, Zembrzyce aby dotrzeć po całym dniu do Kalwarii Zebrzydowskiej. Po drodze korzystaliśmy z gościnności proboszczów i parafian w Skawicy oraz w Makowie Podhalańskim. Nad bezpieczeństwem uczestników na każdym etapie zmożonego ruchu pojazdów zadbali policjanci z powiatu Zakopane, Nowy Targ, Suchej Beskidzkiej i Wadowic. Wieczorem dla wszystkich uczestników odbyła się ceremonia wręczenia medali ukończenia przejechania wymaganego dystansu. W drugim dniu wydarzenia 12 czerwca braliśmy udział wraz z przedstawicielem Urzędu Miasta i Panem Dyrektorem naszej szkoły we mszy świętej dziękczynnej w intencji naszej Ojczyzny w Bazylice w Kalwarii Zebrzydowskiej w pobliżu cudownego obrazu Matki Bożej. Po Uroczystej liturgii dyrektor Piotr Kopeć wraz z Panią Magdaleną Bryniczką – inspektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta wręczyli certyfikaty pielgrzymki niepodległości. Na zakończenie odczytano słowa podziękowania Burmistrza Miasta Zakopane, które zostało skierowane do wszystkich uczestników pielgrzymki. Dziękujemy Burmistrzowi Miasta Zakopane za wsparcie finansowe całej organizacji. Po południu pełni emocji i satysfakcji z przejechania całego dystansu wróciliśmy do Zakopanego. Podczas powrotu zrodziła się myśl aby w przyszłym roku szkolnym udać się na pielgrzymkę rowerową do Wadowic w ramach obchodów rocznicowych związanych z kultem św. Jana Pawła II.