Jesteś tutaj:
  2. Szkoła

Szkoła

Szkoła Podstawowa Nr 5 została utworzona w roku szkolnym 1955/56 i wówczas była filią Szkoły Podstawowej Nr2. Nadzór pedagogiczny nad utworzoną filią sprawował kierownik Szkoły Podstawowej Nr 2 Alfred Stebnicki, a kierownikiem administracyjnym była Weronika Waligóra. W pierwszym roku działalności szkoły utworzono 9 oddziałów, w których uczyło się 331 uczniów. Kadra pedagogiczna liczyła 10 nauczycieli. Część nauczycieli dochodziła na kilka godzin tygodniowo ze Szkoły Podstawowej Nr 2. Oprócz lekcji w budynku szkoły odbywały się również zajęcia dzieci w wieku przedszkolnym. Warunki nauki były bardzo trudne, m.in. z powodu braku sprzętu szkolnego i pomocy naukowych. Budynek nie był przystosowany do celów szkolnych, wymagał remontu i adaptacji. W związku z tym Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Zakopanem zleciło remont i modernizacię obiektu w celu przystosowania go do potrzeb szkoły.

W roku szkolnym 1962/63 w szkole utworzono odrębne oddziały dla uczniów tej szkoły i spoza rejonu. Do tych oddziałów zostali skierowani ci uczniowie, którzy mieli dwuletnie opóźnienie w realizacji programu nauczania i otrzymali promocje do klasy 5-tej. Realizowali oni skrócony program nauczania, który umożliwiał im ukończenie w ciągu jednego roku dwóch klas. Ta idea zajęcia się uczniami opóźnionymi była potem kontynuowana przez utworzenie klas specjalnych dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim.

Nauczyciele tej szkoły wypracowując własne metody korzystali z doświadczeń wielkiego pedagoga i patrioty Janusza Korczaka. W szkole od wielu lat funkcjonuje system wychowania, którego podstawą były jego idee. 1.06.1985 roku szkole nadano imię Janusza Korczaka.