Mobilne planetarium w naszej szkole

Dzisiaj, 25.09.2019r, naszą szkołę odwiedziło mobilne planetarium. Zespół Planetia - Andrzej i Marzena w fantastyczny sposób przeniósł naszych uczniów w przestrzeń kosmiczną.

Informacja o pokazie

Głównym celem spotkania było  przybliżenie młodzieży i dzieciom informacji na temat działania teleskopu Hublea i głównej soczewki, gdzie naukowcy 28 lat temu pomylili się w dokładności wykonania jej profilu o 0,002 mm ( ~30 razy cieniej niż włos ludzki i zdjęcia wykonane w utragłębokim polu Hublea (które też zaprezentuje) przez 3 lata "lądowały" w koszu, bo były zamazane, niewyraźne, nieczytelne), przybliżenie wielkości Układu Słonecznego w kosmosie zrozumiale w różnych skalach.

Kolejna część to informacje na temat Mikołaja Kopernika, następnie ciekawostki o najbliższej gwieździe ( Proxima Centauri) oraz odległych jak Aldebaran, Antares, Betelgeza, którą naukowcy są chyba najbardziej zainteresowani (prawdopodobnie "szykuje" się do wybuchu jako Supernowa), oraz największej jaką znają naukowcy UY Scuti ( 5 mld razy objętością większą od słońca i 340000 jaśniejsza oraz zaprezentowanie wielkości w pewnej skali do naszej Ziemi ).

W kolejnym etapie była krótka prezentacja dotycząca naszej Galaktyki - Drogi Mlecznej i Układu Słonecznego - zaprezentowanie na tle innych galaktyk m.in. do IC 1101(największej jaką znamy, 60× większą niż nasza Droga Mleczna).Kolejną częścią prezentacja jednego z filmów multimedialnych o tytule--do wyboru.
1. "Świt Ery Kosmicznej"
2. " Powrót na Księżyc"
3. "Kolorowy Wszechświat"
4. "Explore".

Zespół Planetia - Andrzej i Marzena.