Klasy siódme w Kotlinie Kłodzkiej

W ostatnich dniach klasy siódme wraz z wychowawcami i panem Dyrektorem odwiedziły Kotlinę Kłodzką. W trakcie trzydniowej wycieczki czekała na nich moc zwiedzania.

Rozpoczęliśmy wyjazd bardzo wczesnym rankiem, by dotrzeć do  Złotego Stoku. Tam  zwiedzaliśmy wraz z przewodnikiem kopalnię złota. Schodziliśmy głęboko pod ziemię, by zobaczyć   czym polegała praca tamtejszych górników i razem z przewodnikiem przechadzaliśmy się korytarzami przez nich wydrążonymi. W powrocie na górę pomogła nam kolejka.  Kolejną atrakcją było Muzeum Papiernictwa – jedynego barokowego młyna papierniczego z 1605 roku w Europie , gdzie czekały na nas warsztaty z tworzenia papieru. Po męczącej podróży i intensywnym zwiedzaniu kopalni czekało nas jeszcze zakwaterowanie i obiadokolacja. Kolejnego dnia, zaraz po śniadaniu przejechaliśmy do miejscowości Duszniki Zdrój, gdzie spacerem  zwiedziliśmy  park zdrojowy z Dworkiem Chopina oraz  pijalnię wód zdrojowych. Każdy mógł degustować wodę płynącą prosto z gór. Następnie czekało nas  zwiedzanie kaplicy w Czermnej z ogromnym zbiorem czaszek z czasów Wojny Trzydziestoletniej, następnie przejazd do Parku Narodowego Gór Stołowych – spacer szlakiem przez Błędne Skały, a następnie na Szczeliniec Wielki (rezerwaty przyrody ze skałkami o bardzo oryginalnych kształtach).

 

W ostatnim dniu naszego zwiedzania udaliśmy się do  Wambierzyc, by zwiedzić późnobarokową bazylikę wzorowaną na kościele Salomona w Jerozolimie oraz szopki z ponad 800 ruchomymi figurami. Ostatnim punktem wyjazdu był Kłodzk czyli  zwiedzanie twierdzy - unikalnego zabytku architektury militarnej rozbudowanego przez króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego oraz mostu gotyckiego wzorowanego na moście Karola w Pradze. Każdy śmiało i ochoczo maszerował ciemnymi korytarzami twierdzy. Po tych wszystkich wspaniałych atrakcjach, zmęczeni i bogaci w nową wiedzę wróciliśmy bardzo zadowoleni do Zakopanego. Poniżej relacja fotograficzna.