POWRÓT DO SZKOŁY KLAS I-III OD 18 STYCZNIA 2021

Procedury obowiązujące uczniów, rodziców i pracowników

Szkoły Podstawowej nr 5 im. J. Korczaka w Zakopanem

w związku z powrotem uczniów klas 1-3 na zajęcia stacjonarne

od 18 stycznia 2021 r. zgodne z wytycznymi MEiN, GIS, MZ.

1.  Na zajęcie może uczęszczać zdrowy uczeń, w którego rodzinie nie ma osoby zakażonej Covid-19 lub przebywającej na kwarantannie, osoba przyprowadzająca musi być zdrowa i zachować dystans w odniesieniu do pracowników szkoły.
  2. Rodzic przyprowadza do szkoły ucznia w maseczce, pozostawia go  przy wejściu do  szkoły.
  3. Rodzice przyprowadzający dzieci muszą zachować między sobą dystans społeczny, wynoszący 1,5 m.
  4.  Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły lub wyznaczonego obszaru z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem lub     w odstępie 1,5 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk). Rodzic ma obowiązek zaopatrzenia ucznia w indywidualną osłonę nosa i ust.
  5. Wszystkich obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  6. Jeżeli jest taka potrzeba, rodzic / opiekun ucznia  w szybki  sposób  komunikuje się  z wychowawcą lub nauczycielem. Zaleca się kontakt telefoniczny lub poprzez  e-dziennik.
  7. W miejscach wspólnych (świetlica szkolna, szatnia, korytarze, toalety) wprowadza się obowiązek osłony ust i nosa.
  8. Każda klasa przebywa w  wyznaczonej i stałej sali. Uczniowie klas I-III korzystają z przerw rotacyjnie, na korytarzu  znajduje się tylko jedna klasa pod opieką nauczyciela.
  9. Z sali usunięte są wszystkie przedmioty, których nie można zdezynfekować.

10. Sale wietrzone są co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć oraz dezynfekowane po lekcjach.

11. Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w  odstępach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.

12. Uczeń nie może przynosić ze sobą niepotrzebnych rzeczy i zabawek, może posiadać własne przybory, podręczniki, kredki, blok, zeszyt itp., których nie może pożyczać innym uczniom.

13. Po każdych zajęciach na sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga  są  dezynfekowane lub myte.

14. Uczniowie mogą korzystać z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości  klas i dystansu pomiędzy nimi.

15. Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć  jest regularnie czyszczony
z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeżeli nie ma takiej możliwości, należy zabezpieczyć go przed używaniem.

16. Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami (gry zespołowe).

17. Zapewniona jest taka organizacja pracy i koordynacja, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów (np. różne godziny przerw lub zajęć na boisku).

18. Nie  organizuje się żadnych  wyjść poza teren szkoły (np. spacer do parku).

19. Aby uniknąć większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu, ustala się  bezpieczną zasadę korzystania przez  klasę z szatni przed rozpoczęciem
i po zakończeniu zajęć.

20. W szatni dla celów bezpieczeństwa wykorzystany jest co drugi boks. Do szkoły uczniowie wchodzą różnymi wejściami.

Klasy 1a,1b,1c – wejściem przy auli

Klasa 2a, 2b,2c – wejściem przy szatni

Klasa 3a,3b      – głównym wejściem do szkoły

21. Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice  pracują zawodowo i przedstawią stosowne zaświadczenie.

22. Zajęcia świetlicowe odbywają się w miarę możliwości w grupach uczniów
z danej klasy w pomieszczeniach, które nie są wykorzystywane do bieżącej nauki (inne sale lekcyjne) z zachowanie zasad bezpieczeństwa.

23. W przypadku łączenia uczniów w grupie z różnych oddziałów, uczniowie                         i nauczyciele są zobowiązanie do korzystania z osłony nosa i ust.

24. Rodzic udziela  zgody  na pomiar temperatury ciała ucznia termometrem bezdotykowym, jeżeli zaistnieje taka konieczność, np. wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.

25. Jeżeli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby, jest odizolowane
w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób, o czym  niezwłocznie zostają powiadomieni rodzice/opiekunowie w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły.

26. Wyłączone jest źródełko wody pitnej.

27. W szkole organizowane jest żywienie w stołówce szkolnej, przy zachowaniu zasad higieny oraz spożywania posiłków w tych samych grupach
z zachowaniem dystansu.

28. Korzystanie z biblioteki szkolnej określa odrębny regulamin, uwzględniający konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotece.

29. Na terenie szkoły są umieszczone zasady bezpieczeństwa rekomendowane przez MEiN, GIS, MZ (dla uczniów i rodziców).

30. Na terenie szkoły umieszczone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia
i dezynfekcji rąk.

31. W szkole na bieżąco dezynfekowane  są urządzenia sanitarno-higieniczne.

Autor: Anna Sokołowska