Klasa 1 b z wizytą na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

30 października uczniowie klasy 1b odwiedzili pierwszy zakopiański cmentarz przy ul. Kościeliskiej, założony w 1851 r. przez pierwszego proboszcza zakopiańskiego ks. Józefa Stolarczyka. Na Pęksowym Brzyzku znajduje się około 500 grobów, w tym 250 osób wybitnych i zasłużonych. Spacer alejkami cmentarza był dla uczniów głębokim przeżyciem, wprowadził w nastrój refleksji oraz zadumy. Dzieci pomodliły się i zapaliły znicze na grobie Kornela Makuszyńskiego. Niewątpliwie takie wyjścia na miejsca pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego. Oprócz tego dzieci poznawały tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych. Dbały również o właściwe zachowanie się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

Autor: Renata Król