Wycieczka do Krakowa - klasa IIIa i IIIb

„ Należy podróżować, by się czegoś nauczyć”.

Mark Twain

Dnia 24 października uczniowie klasy III A i III B uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Krakowa.

Królewskie miasto przywitało nas serdecznie mnogością zabytków, niezwykłym klimatem i piękną słoneczną pogodą.

Nasza wycieczka zaczęła się od rejsu statkiem po Wiśle, było to nie tylko niezapomniane przeżycie, ale także lekcja historii na wolnym powietrzu. Wypłynęliśmy spod Wzgórza Wawelskiego ze smoczą jamą i płynęliśmy w górę Wisły pod mostem Dębnickim, wzdłuż dzielnicy Zwierzyniec, Salwator, mijaliśmy dopływ Rudawy i na wysokości klasztoru Sióstr Norbertanek  zawróciliśmy. Statek mijał dzielnicę Dębniki, w której znajduje się dom papieski, aby po prawej stronie pokazał się pasażerom budynek swoim kształtem przypominający fale wiślaną czyli Centrum Sztuki Japońskiej Manggha. Dalej przepływaliśmy pod mostem Grunwaldzkim, obok dzielnicy Podgórze i kolejno widzieliśmy Most Marszałka Józefa Piłsudskiego. W okolicach Muzeum Tadeusza Kantora zawróciliśmy i płynęliśmy wzdłuż legendarnego krakowskiego Kazimierza, gdzie podziwialiśmy kościół na Skałce. Nagle zobaczyliśmy majestatyczny Wawel, co oznaczało, że nasz rejs dobiegł  końca.

Po rejsie udaliśmy się pod pomnik Smoka Wawelskiego ziejącego ogniem, gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i kupiliśmy pamiątki.

Następnie poszliśmy na Wawel. Podążaliśmy szlakiem królów polskich, zwiedzając ich prywatne apartamenty. Słuchaliśmy ciekawych historii o królach i książętach, opowiadanych przez przewodnika. Podziwialiśmy wspaniałe wnętrza zamku Wawelskiego, przepiękne arrasy i inne dzieła sztuki.

Nasza wycieczka zakończyła się spacerem po Starym Mieście. Rynek Główny zaprezentował nam piękne Sukiennice, w których mieszczą się liczne kramy z różnorodnymi pamiątkami, dziełami rzemiosła artystycznego i biżuterią.

Wycieczka bardzo nam się podobała. Była ona dla nas dużym przeżyciem. Wyjazd ten okazał się nie tylko wyprawą krajoznawczą, ale też piękną lekcją historii Polski. Nauka w takiej formie pozwoliła nam w łatwiejszy i ciekawszy sposób przyswoić sobie wiele informacji z historii. Przekonaliśmy się, że odpoczywając i bawiąc się, możemy także wzbogacać naszą wiedzę.

Autor: Marta Kruczek